Budakpınar Köyü Web Sitesi | Sohbet Odası | İletişim
Yayında Olan Anket Bulunamadı


Her 6 saatte bir anketimize katılabilirsiniz.
Çama duyurularından haberdar edilmek için mail adresinizi listemize ekleyiniz.


Ekle | Çıkar  

 
 
Çama Hakkında

Köyümüz ; Çankırı ili,Atkaracalar ilçesine bağlı , yaklaşık 100 hane,bir okul,bir değirmen,bir köy konağı ,bir ziraatçı evi,bir bakkalı ve bir Ağrazı ile Şirinmi Şirin bi memlekettir..


Köyümüz , eski roma ve bizans dönemlerinin yerleşim alanlari üzerine kurulmuş , selçuklular döneminden kalma yeni bir türk köyüdür. köyümüzün güneydoğusundaki pazar pinari mevkiinde selçuklular döneminde, milletler arasi panayir diyebileceğimiz yabanlu pazari kuruluyordu.ayrica bu mevkiden doğuya uzanan eski ipek yolunun devami mahiyetindeki bağdat -revan kervan yolu uzandiğindan burada harabeleri hala belli olan yolcularin barinabileceği bir kevansaray vardi.bu kervansarayda yolcular üç gün bedavadan barindirilir can ve mal güvenlikleri sağlanirdi.üç günden fazla kalirlarsa yolculardan ücret alinirdi. ticaret mallarinin geliş ve gidiş güzergahi olan bu yol üzerinde kervan kafilelerine ve yol güzergahindaki köylere geceleri baskinlar yapip soygun ve talan yapan eşkiya çeteleri de çok bol bulunurdu.bu yüzden çama köyüde dahil olmak üzere bağdat yolu güzergahina yakin köyler , 18.yy' a kadar fazla gelişememiştir. anadoludaki celali isyanlarinin , göçebe türkmenlerle yerleşik hayata geçen türkmenlerin birbirleri ile yaptiklari mücadelelerin önü alinip ; levent isyanlari bastirildiktan, abaza mehmet paşa ve varvar ali paşa isyanlari bastirilip devlet otoritesi temin edildikten sonra , bu yol güzergahindaki köyler gelişip güzelleşmeye başlamiştir. 

Köyümüzü kuran ilk sakinler , moğol istilasi önünden harzemşah sultani celalettin harzem şah ile anadoluya kaçip gelen türkmenlere dayanir.tarihçi ibni bibi'nin verdiği bilgiye göre yazir,kayi,kinik,kizik,beydili,dodurga,salur,büğdüz,manasur, çavundur,bayundur,bayat,iğdir,avşar,ersari ve musacuklu gibi türkmen(oğuz) boy ve aşiretlerine mensup yüz bin çadir halki kizilcahamam ile kastamonu arasindaki kuzey anadolu hattina anadolu seçuklu sultani kiliç arslan tarafindan yerleştirilmişlerdir .

Her çadiri bir hane sayarsak ve her hanede de ana,baba ve çocuklardan ibaret beş çocuk olduğunu kabul edersek bu bölgeye yarim milyona yakin nüfus yerleştirilmiştir.köyümüzün halki da işte bu insanlardan bir kisminin köyümüze gelip yerleşmelerinden oluşmuştur. köyümüzün yedi hane olduğunu bilen ve yüz on yaşlarinda vefat eden hayri dedeye göre civar köylerden de gerek yerleşim yoluyla gerekse iç güveyisi girmesi yoluyla birçok aileler sonradan gelip çamaya yerleşmişlerdir.çama köyü cami merkez olmak üzere hayri dedenin bildirdiği bu yedi hane insan tarafindan kurulmuştur.caminin doğusunda ayangil caminin batisinda zaptiyegil zaptiyegilin batisinda bodur oğullari;caminin kuzeyinde baltacigil baltacigilin batisinda kabak köyü tarafindan gelip yerleşen kârcigil yine caminin kuzeyinde ana yönünden çamayi kuran ailelerden olup babasi beysi köyü tarafindan köyümüze iç güveyisi olarak gelip yerleşen elâgil (ali ağa) kardeşi akmanda köyümüze iç güveyisi girmiş olup köyümüzde hala akmangil sülalesi olarak torunlari yaşamaktadirlar.köyümüzü kuran bir sülalede abtaloğullari ailesidir.abtaloğullari ilhanlilarla anadoluya gelip yerleşen bir türk boyudur.yine camimizin kuzey doğusuna yerleşen paşabeyoğullari ve ağdayigilde köyümüzün ilk sakinlerindendir. köyümüze sonradan gelip yerleşen ailelerde şunlardir; 

1-Arapgil;köyümüzün batisinda meskundur.ana yönünden çamanin yerli ailesidir.babalari ismet paşa kuzören köyünden çobancilik yapmak için köyümüze gelmiş ve iç güveyisi girerek arapgil sülalesini kurmuştur.soyadlari yildizdir. 

2-Kârcigil;kabak köyünden gelip köyümüze yerleşmişlerdir.soyadlari bayraktepedir.

3-Özsügil;kükürt tarafindan köyümüze gelip yerleşmişlerdir.soyadlari yeşilkayadir.

4-İmamgil;köken itibariyle göynükören köyü çamdibi mahallesindendirler.1868 de elcek mezrasina gelip yerleşmişler yetmiş yil elcek'te yaşadiktan sonra 1932 yilinda çama köyüne gelip yerleşmişlerdir.osmanli devrinde ömerustaoğullari lakabi ile aniliyorlardi. soyadlari ilkbahardir. 

5-İşmangil; yerleşik ailelerden biridir. 

6-Mistilligil; yosunkaya soyadini taşiyan bu aile başovacik ile yabanli arasinda yer alan enekol mezrasindan köyümüze gelip yerleşmişlerdir. 

7-Hacigil;üyükten gelip köyümüze yerleşmişlerdir.bu ailenin yerleştiği mülk üzerindeki şahis dindar bir zat olup eşi ile hacca gitmiş odaya bakmak şartiylada malini mülkünü üyükten getirdiği insanlara birakmiştir.kendiside geri gelmemiştir.onun isminden dolayi üyükten gelen bu aileye de haci gil denilmektedir. ayrica ali yücenin babasi bahçivan amca şaban özünden gelip arapgile iç güveyisi girmiştir.sihirbaz lakabi ile anilan hakki amca ayan gile iç güveyisi girmiştir.durutuna soyadi ile anilan ailenin dedeleri de ilduzum'dan gelip çama'ya iç güveyisi girmiştir.tavukçu soyadi ile anilan iminin mehmet ve kamacinin dedeleri göynükören'den gelip çama'ya yerleşmişlerdir. karadenize dökülen önemli nehirlerden biri olan filyos (yenice) irmağinin çiktiği ilk kaynak'ta çama köyündeki budakpinar adli çeşmedir.bu çeşme'nin adi 1970'den sonra köyümüze isim olarak varilmiştir. 

Hazırlayan : Abdurrahman İlkbahar

Köy halkı özellikle ziraat ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Köy arazi yapısının düz olması sebebiyle ziraat gelişmiş olup, Köye ziraat teknisyenliği kurulmuştur. Köyümüzün büyük bir kısmı dışarıdadır. Köyümüzde şebeke suyu bulunmakta olup Kanalizasyon şebekesinin döşenmesinde köylülerin yardımı ile 1994 yılında başlanmıştır. Köyde Sağlık Evi ve Ebe kadrosu bulunmakla beraber, ebe ataması yapılmamıştır.

Köyümüzün komşuları:güneyde bozkuş,güney doguda çavundur,kuzeyde yakalı ve eyüpözü,kuzey batıda yabanlı (şimdilerde bu köyle barışık durumdayız eskilerde pusat suyu yuzunden kavga etmislerdi)ve doguda başovacık koyleri ile komsuluklarımız devam etmektedir.

Köyümüzden gecen dere: ULUÇAY: Çavundur Kasabasından doğar. Köyümüzden gelen Çama suyu ile Çardaklı kasabasından Çardak deresi ve Ilıpınar köyünden gelen Ilıcanın sularıyla birleşerek İlçenin Ötegeçe mevkiinden geçer. İlçe sınırları içerisinde Paşaköyönü deresi, Söğütleriçi deresi, Çartözü deresi, Hacılarözü deresinin birleşmesiyle İlçeyi Saçak Köyü sınırlarından terk eder. Uluçayın eğim yatağı dolayısıyla suyundan fazla yararlanılamaz. Uluçay üzerinde Taşköy mevkiinde Taşköy değirmenini çalıştırdığı bilinmektedir. Bugün bu su değirmenlerinden hiçbir tanesine rastlanmamaktadır.